Ośrodek Katechumenalny Diecezji Bydgoskiej towarzyszy osobom dorosłym w drodze do wiary katolickiej oraz przygotowuje je do przyjęcia sakramentów: chrztu, bierzmowania, pierwszej spowiedzi i Komunii świętej, a także do spowiedzi po dłuższym czasie. Wspiera również tych, którzy pragną włączyć się do Kościoła katolickiego lub pogłębić swoje życie wiary.
Chrześcijaństwo nie polega na udzieleniu informacji, ale na transformacji
Ośrodek katechumenalny to miejsce przygotowania do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, konwersji i powrotu do życia sakramentalnego – we wspólnocie Kościoła i w drodze stopniowej formacji.
Pierwszy i konieczny krok. W osobistym spotkaniu rozeznajemy Twoją sytuację i drogę – to fundament, na którym można iść dalej. To przestrzeń spokojnej rozmowy, w której możesz opowiedzieć swoją historię. Dzięki temu możemy wspólnie wyznaczyć konkretny kierunek dalszej drogi i przygotowania.
W rytmie całego katechumenatu dojrzewasz w wierze poprzez Słowo, modlitwę i wspólnotę – to droga, która prowadzi do świadomego i pełnego życia sakramentalnego.
Roczny cykl dotyczy zarówno nieochrzczonych, jak i kandydatów do bierzmowania oraz konwertytów.
Kulminacją drogi jest Wigilia Paschalna, w czasie której przyjmowane są sakramenty wtajemniczenia, a dla przygotowujących się do bierzmowania
– jego udzielenie następuje
w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
